اخبار

اختتامیه پانزدهمین جشنواره ملی خوشنویسی رضوی

اختتامیه پانزدهمین جشنواره ملی خوشنویسی رضوی
پانزدهمین جشنواره ملی خوشنویسی رضوی از سری برنامه‌های جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) به میزبانی استان لرستان شامگاه چهارشنبه، یازدهم مردادماه با معرفی منتخبان به کار خود پایان داد. به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و  ارشاد اسلامی استان لرستان،  پانزدهمین جشنواره ملی خوشنویسی رضوی از سری برنامه‌های جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) که هم‍زمان با دهه کرامت از ولادت حضرت فاطمه معصومه(س) تا ولادت امام رضا(ع) در کشور برگزار می‎شود، به میزبانی استان لرستان برگزار شد که مراسم اختتامیه این جشنواره ملی شامگاه چهارشنبه، یازدهم مردادماه در بوستان پارک ایران‌زمین منطقه گلدشت خرم‌آباد با معرفی منتخبان به کار خود پایان داد.
عصر روز چهارشنبه، یازدهم مرداد قبل از برگزاری مراسم اختتامیه جشنواره آیین افتتاحیه نمایشگاه آثار راه‌یافته به مرحله نهایی پانزدهمین جشنواره ملی خوشنویسی رضوی با حضور معاون سیاسی و امنیتی استاندار لرستان در خرم‌آباد برگزار شد.
این نمایشگاه آثار خوشنویسی رضوی در مجتمع فرهنگی و هنری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان خرم‌آباد با حضور مسئولان استانی، هنرمندان، برگزیدگان جشنواره و عموم مردم افتتاح شد.
در این نمایشگاه خوشنویسی که به مدت یک هفته دایر است، ١٢١ اثر در بخش‌های نستعلیق، شکسته نستعلیق، ثلث، نسخ و تحریری به نمایش درآمده و علاقه‌مندان می‌توانند جهت بازدید از آن تا بیستم مردادماه جاری، در دو نوبت صبح و عصر به مجتمع فرهنگی و هنری ارشاد خرم‌آباد مراجعه کنند.
در مراسم اختتامیه جشنواره که با اجرای تواشیح توسط گروه نجم‌الهدی همراه بود، از پدر خوشنویسی شهرستان خرم‌آباد محمدصادق سیف و برگزیدگان جشنواره ملی خوشنویسی رضوی تجلیل شد همچنین در این مراسم از حسن درخشان، محمدصادق میرزایی، رسول میراحمدی، سیاوش رحمتی، اکبر خسروی، فریدون عالی‌پور،  علی‌فرج خسروی، حسن تهمتن به‌عنوان داوران این جشنواره و همچنین از سجاد همتی طراح پوستر جشنواره و اکبر حیدری به‌عنوان طراح تندیس و لوح تقدیر جشنواره ملی خوشنویسی رضوی تجلیل به‌عمل آمد.
نگاه عمیق به اندیشه امام رضا(ع)؛ ابزاری مهم برای مقابله با هجمه‌های دشمنان
حمیدرضا حنان، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان، در آیین اختتامیه جشنواره ملی خوشنویسی رضوی با بیان این‌که در رابطه با اهل بیت عصمت و طهارت یک نگاه عمقی و محتوایی و یک نگاه سطحی وجود دارد، گفت: در نگاه عمقی و محتوایی ما به اهل‌‌بیت و امام رضا(ع) اندیشه اهل‌بیت و امام رضا(ع) مدنظر است.
 وی افزود: با توجه به تهاجم فرهنگی که بر علیه باورهای اعتقادی جامعه اسلامی ایران وجود دارد نیاز عمقی به اهل‌بیت و امام رضا(ع) ضرورت دارد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان با بیان این‌که امروز عصر تکثر اندیشه‌ها است، تصریح کرد: جامعه نیازمند نگاه عمقی محتوایی که ناظر به حوزه تفکر اهل‌بیت است، می‌باشد.
وی عنوان کرد: اگر بخواهیم اندیشه امام رضا(ع) را در مقام عمل پیاده کنیم باید شاخص‌های اهل بیت را بیان کنیم.
حنان با بیان این‌که شاخص‌های فکری امام رضا(ع) در همه ابعاد مختلف در اختیار ماست، اظهارکرد: نگاهی که می‌تواند در برابر هجمه‌های دشمنان برعلیه باورهای ما پاسخگو باشد نگاه عمقی به اندیشه و تفکر امام رضا(ع) است.
مدیرکل فرهنگ فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان خاطرنشان کرد: در عصر حاضر اندیشه برتر امروز ما اندیشه اهل‌بیت عصمت و طهارت است.
 وی در خصوص جشنواره ملی خوشنویسی رضوی گفت: در مجموع ۵۹۳ اثر برجسته در سراسر کشور به دبیرخانه ارسال شد که در مرحله اول داوری ۱۲۱ اثر به‌عنوان آثار منتخب انتخاب شدند.
حنان اضافه کرد: در مرحله نهایی ۲۶ اثر به‌عنوان اثر برتر انتخاب شد این در حالی است که از این آثار برتر چهار اثر مربوط به استان لرستان است.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان خاطرنشان کرد: سال گذشته اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان در بین تمام استان‌ها در حوزه قرآن به‌عنوان یکی از چهار استان برتر انتخاب شده است. کابلی مطرح کرد:
خوشنویسی؛ یک هنر معنایی و محتوایی/این هنر آیین‌دار کتابت قرآن است
یدالله کابلی، عضو عالی انجمن خوشنویسان ایران نیز در آیین اختتامیه جشنواره ملی خوشنویسی رضوی، گفت: ارزش‌های تاریخی استان لرستان در گذشته قابل تمجید است.
وی با بیان این‌که استان لرستان ویترین تمدن بشریت است، عنوان کرد: استان لرستان به لحاظ آثار و ابنیه تاریخی و مفرغ مشهور است.
کابلی تصریح کرد: هنر خوشنویسی یک هنر بالنده و تاثیرگذار است کمااینکه آثار خوشنویسی در شکل‌های مختلف در گردونه تاریخ عرضه شده است.
عضو عالی انجمن خوشنویسان ایران با بیان این‌که هنر خوشنویسی یک هنر معنایی و محتوایی است، تصریح کرد: خوشنویسی آیین‌دار کتابت قرآن است و همین امر خوشنویسی را به هنر قدسی تبدیل کرده است.
 وی تصریح کرد: اکنون دوران طلایی خوشنویسی است این در حالی‌است که این هنر بالنده تا به امروز اعتبار و عزت خود را حفظ کرده است.
وی افزود: نورالدین کرمی از خوشنویسان استان لرستان یک خوشنویس صاحب‌نام و آینده‌دار در سطح کشور است.
این جشنواره ملی در قالب جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) به‌همت اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان و با همکاری استانداری لرستان، معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بنیاد بین‌المللی فرهنگی، هنری امام رضا(ع)، مؤسسه فرهنگی و  هنری درین‌ مهرکیا و انجمن خوشنویسان لرستان به میزبانی استان لرستان و در شهر خرم‌آباد برگزار شده است.
از اهداف برگزاری جشنواره ملی خوشنویسی رضوی می‎توان به اشاعه و ترویج فرهنگ منور رضوی، گسترش فعالیت‌های فرهنگی و هنری مرتبط با سیره اهل‌بیت(ع)، گرامی‌داشت تولیدکنندگان و پدیدآورندگان آثار حوزه فرهنگ رضوی و کمک به انتشار گسترده‌تر این عرصه معنوی اشاره کرد.
از محورهای این جشنواره نیز می‎توان از سبک زندگی اسلامی ـ ایرانی با رویکرد شعار سال مقام معظم رهبری و با الهام از آموزه‌های رضوی، احادیث و روایات حضرت امام رضا(ع)، اشعار و دل‌نوشته‌های شاعران و هنرمندان در حوزه فرهنگ رضوی، روایات منقول از معصومین(ع) در مورد حضرت امام رضا(ع) نام برد.
این جشنواره در بخش مسابقه(رقابتی) و نمایشگاهی و در قالب‎های نستعلیق، شکسته نستعلیق، ثلث، نسخ و خط تحریری برگزار می‎‏شود که زمان برگزاری آن یازدهم مردادماه امسال اعلام شده است.همچنین، در بخش ویژه این جشنواره به تولید آثاری پرداخته می‎شود که محتوا و مضمون آثار حول محور کرامت انسانی با الهام‌ از آموزه‌های رضوی، اهل‌بیت(ع) و قرآن‌کریم باشد.
پس از پایان مهلت ارسال آثار به دبیرخانه، تعداد ٥٩٣ اثر از ٢٨١ هنرمند خوشنویسی کشور توسط دبیرخانه اعلام وصول و به مرحله نخست داوری راه یافتند. 
در این مرحله از داوری تعداد ١٢١ اثر جهت شرکت در بخش نهایی و نمایشگاهی جشنواره انتخاب و در اختیار هیات داوران بخش نهایی جشنواره متشکل از اساتید برجسته و طراز اول خوشنویسی کشور آقایان علی شیرازی، محمد حیدری، امیراحمد فلسفی، یدالله کابلی، جواد بختیاری، سیدرضا بنی‌رضی و احمد عبدالرضایی  قرار گرفت که در نهایت برگزیدگان جشنواره در بخش‌های مختلف به شرح زیر مشخص شدند‌.
در بخش نستعلیق هیات داوران بخش نستعلیق چهار هنرمند را بدون اولویت به‌عنوان برگزیده ملی انتخاب کرد که عبارت از سید، پیمان سادات‌نژاد از استان ایلام، مصطفی عابدینی از استان قم، علی خیری از استان اصفهان، سید علیرضا مطلبی از استان مازنداران هستند همچنین علی دربهشتی از استان خراسان رضوی، حامد فقیهی بادجانی از استان قم، جواد شکوهی‌فر از استان البرر، فرزاد مرادی از استان لرستان شایسته تقدیر شناخته شدند.
در بخش شکسته نستعلیق هیات داوران چهار هنرمند را بدون اولویت به‌عنوان برگزیده ملی اعلام کردند که این هنرمندان عبارت از نورالدین کرمی از استان لرستان، شهرام روحی از استان آذربایجان شرقی، شمس‌الدین مرادی از استان ایلام، بهادر پگاه از استان قزوین هستند و  میر دانش مراغی از استان آذربایجان شرقی، یونس آتشبار از استان تهران، طیبه ازندریانی از استان قم در بخش شکسته نستعلیق شایسته تقدیر شناخته شدند.
در بخش ثلث نیز هیات داوران جشنواره هنرمندان ذیل را با ترتیب اولویت به‌عنوان نفرات اول تا سوم جشنواره انتخاب کردند که عبارت از علی ایرانی از استان قم به‌عنوان نفر اول، علی احسان‌پور از استان خراسان رضوی به‌عنوان نفر دوم، احسان کاظمی از استان تهران به‌عنوان نفر سوم همچنین روح‌الله محرری از استان فارس نیز در بخش ثلث از سوی هیات داوران جشنواره شایسته تقدیر شناخته شد.
در بخش نسخ نیز هیات داوران جشنواره هنرمندان ذیل را با ترتیب اولویت به‌عنوان نفرات اول تا سوم جشنواره انتخاب نمودند که عبارت از هرا میبدی از استان قم به‌عنوان نفر اول، الهام میرطلایی از استان اصفهان به‌عنوان نفر دوم، حمید جعفری از استان اصفهان به‌عنوان نفر سوم معرفی شدند. همچنین هیات داوران جشنواره  خانم عذرا عبدالله‌پور از استان اصفهان را در بخش نسخ شایسته تقدیر دانستند.هیات داوران جشنواره در بخش تحریری صرفاً محمد سلطانی از استان لرستان را به‌عنوان تنها  برگزیده  این بخش اعلام نمودند و در بخش کرامت انسانی نیز هیات داوران جشنواره کیومرث سلگی از استان لرستان را به‌عنوان برگزیده این بخش اعلام کردند.

اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان
۱۲ مرداد ۱۳۹۶ ۱۲:۴۹

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.